Listopad 2010

NORDMENDE COMPACT RECORDER 5043

28. listopadu 2010 v 18:15 KAZETOVÉ MGF
Stereofonní přenosný radiomagnetofon z poloviny osmdesátých let s oddělitelnými reprobedýnkami. Analogový tuner má rozsahy DV, SV a VKV, kazetový magnetofon má motoricky podporovanou mechaniku, přepínání Fe/Cr typu pásku. Řízení hlasitosti oddělenými tahovými potenciometry pro levý a pravý kanál zvlášť, tónové korekce řízené jedním tahovým potenciometrem, oddělitelné dvoupásmové reprobedýnky, vstup pro dva mikrofony a DIN pro ostatní zdroje, výstup na sluchátka.

Radiomagnetofon na fotografiích vypadá jako klasická "osmdesátka", naživo ale upoutá svými rozměry - je maličký! Přitom má výbornou, motoricky podporovanou mechaniku, citlivý tuner, oddělavácí bedýnky a slušný zvuk. Na poslední fotografii je pro porovnání vyfocen s krabičkou od CDčka. Např. bedýnká má čelní rozměr 10x12,5 cm. Opravdu zajímavý kousek :-)NORDMENDE3

NORDMENDE2

NORDMENDE1

NORDMENDE4

NORDMENDE5

TESLA B56 STEREO

13. listopadu 2010 v 20:40 CÍVKOVÉ MGF
Vyráběno v letech 1970 -1972

Stereofonní čtyřstopý magnetofon s jedinou posuvnou rychlostí 9,53 cm/s s napájením ze sítě 220/120V. Cívky o průměru 15 cm, lze použít i cívky 18cm ovšem nelze zavřít víko. Reproduktor s monofonním zesilovačem v čelní stěně pro příposlech, ručičkový indikátor záznamu,  počitadlo, plastová skříňka s plastovým víkem. Magnetofon umožňuje jak stereofonní provoz a záznam, tak i použití jednotlivých stop, umožňuje i přepis ze stopy na stopu.

Nejjednodušší stereofonní magnetofon řady B5. Jednoduchá až primitivní mechanika i elektronika, pouze jednokanálový (monofonní) zesilovač, pro stereo provoz nutno použít externí stereofonní zesilovač. Můj osobní názor je, že celá řada B5 je nepovedená a byla oproti řadě B4 krokem zpět. Řada B4 měla poctivější mechaniku v hliníkovém odlitku, tlačítkové ovládání, elektronickou pauzu apod. B5 má ovládání jedinou pákou, mechaniku plechovou a primitivní, nešťastné třecí spojky s třemi gumičkami pod unašeči, a i rozebírání a skládáni magnetofonu je horší - horní víko s dlouhými plechovými úhelníčky, do kterých je potřeba se trefit šroubky přes spodní víko. Jinak magnetofon je po mírné repasi, plně funkční a hrající. 


TESLA B56 STEREO

TESLA B56 STEREO

TESLA B56 STEREO

TESLA B56 STEREO

TESLA B56 STEREO

TESLA NZC300

13. listopadu 2010 v 20:27 GRAMOFONY
Vyráběno v letech 1985-1988

Stereofonní gramofon se zesilovačem v umělohmotné skříni s kouřovým plexivíkem osazené magnetodynamickou přenoskou VM2202. Použité chassis je Tesla HC30 s řemínkovým náhonem, rychlostmi otáčení 33 a 45 otáček, koncovým vypínáním a zvedáčkem přenosky. Vestavěný zesilovač má ovládání hlasitosti, basů a výšek, vyvážení se ovládá dvojitým knoflíkem hlasitosti. Výkon je 2 x 10 wattů. Vstupy pro rádio, magnetofon a mikrofon se přepínají tlačítky na předním panelu, výstup na sluchátka s vlastním vypínačem reproduktorů.

Gramofon je funkční, ve slušném stavu, "zahnědnutí" kolem talíře je u těchto typů časté (stejně jako u NC300). Zajímavá je demontáž elektronické části, která je tvořena panelem ve velikosti cca 1/3 gramofonu - viz poslední foto. Zvukově průměr, použita je magnetodynamická přenoska, bohužel raménko neumožňuje nastavení antiskatingu. 


TESLA NZC300

TESLA NZC300

TESLA NZC300

TESLA NZC300