Březen 2011

TESLA SP201 / T810A

27. března 2011 v 17:27 RECEIVERY
Vyrobeno 1973

Stereofonní tranzistorová kombinace tuneru a zesilovač československé výroby. Tuner s rozsahy DV, SV, KV1, KV2 a VKV1 a 2 (plynule proladitelné). Oddělěné ladění pro AM a FM, přepínač mono/stereo, šířka pásma, umlčovač šumu, vypínač podsvětlení stupnice, AFC, dva ručkové indikátory pro přesné vyladění - jeden ukazuje sílu signálu, druhý střed naladění. Zesilovač s výkonem 2x7W/8ohmů, fyziologická regulace hlasitosti, basů, výšek a vyvážení, vstupy pro gramofon a magnetofon, výstup na ¨sluchátka zezadu spolu s tlačítkovým odpojovačem reproduktorů. Dřevěná skříň, hliníkový čelní panel.

Velmi zajímavý výrobek, který není příliš často k vidění. Vynikající zvuk (bohužel malého výkonu, ale na domácí hraní to stačí), konečně po dlouhé době opravdu citlivý tuner Tesla s čistým zvukem (kam se hrabou 3601, T816 apod.!!!), na svou dobu velice povedený vzhled. Poctivé je i vnitřní provedení. Zajímavostí je i vypínač podsvětlení stupnice (nevím k čemu to je dobré, ale je tam).
EUROPHON RGR 8005

19. března 2011 v 20:39 GRAMOFONY
Vyrobeno v roce 1984

"Trojkombinace" - stereofonní tuner se zesilovačem, gramofon a kazetový magnetofon italské výroby. Tuner s rozsahy DV, SV a VKV (obě normy s plynulým proladěním), gramofon se zvedáčkem přenosky, koncovým vypínáním, regulací otáček a s piezoelektrickou přenoskou, kazetový magnetofon s mechanickým ovládáním funkcí, bez reversu, s indkací zapnutí a nahrávání, indikátor vybuzení s 2x5 LED který je funkční i při přehrávání, zesilovač se základním ovládáním - hlasitost, basy, výšky a vyvážení, přepínač vstupů, výstup na sluchátka, výkon 2x10W.

Klasika své doby prodávaná v i v Československu. Přístroj působí luxusním a na svou dobu drahým dojmem, ale jeho konstrukce je provedena laciným úsporným způsobem. Gramofon s "vaklavou" přenoskou, lehoučký hliníkový talíř, sice má regulaci otáček ale nemá stroboskop podle kterého by se daly nastavit - to co je vidět v pravém předním rohu gramofonu není stroboskop, je to jen falešná napodobenina. Jednoduchý kazetový magnetofon se základními funkcemi, průměrný tuner, zesilovač provedený nejlevnějším způsobem - TDA2004 na konci. Celkem mě mrzí použitá technika tohoto přístroje, můj kousek je totiž velice zachovalý, nese jen minimální stopy používání, a je hezký - bohužel ale zvukové parametry za vzhledem více než silně pokulhávají.
TESLA 2116B

19. března 2011 v 20:19 AUTORÁDIA
Vyráběno v letech 1989 - 1990

Autorádio československé výroby s rozsahy DV, SV a VKV (obě normy) a s dekódérem dopravního vysílání. Tuner umožňuje nastavení čtyř předvoleb pro rozsah VKV, stupnice ladění je tvořena dvanácti LED. Přepínat mezi předvolbami a vlnovými rozsahy lze pouze vzestupně či sestupně dvěma tlačítky. Ovládání hlasitosti a vyvážení otočnými potenciometry, tónové korekce lze přepínat tlačítkem, Tlačítka AFC a dekódéru dopravního vysílání.

Toto autorádio je jednodušší verzí typu TESLA 1902B , které je navíc osazeno autoreversním kazetovým přehrávačem, (ale nemělo dekódér dopravního vysílání). Na dnešní dobu ne příliš kvalitní zvuk a nízký výkon zesilovače, ve své době průměrný přístroj. Výhodou je možnost upevnění do normalizovaných otvorů starých vozů "za knoflíky". Rádio je plně funkční, v pěkném stavu. Na druhé fotce jsou obě zmiňovaná autorádia.