Duben 2011

TOSHIBA RT130S

20. dubna 2011 v 20:06 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno 1986

Přenosný stereofonní radiomagnetofon japonské výroby. Analogový tuner s rozsahy DV, SV, KV a VKV, přepínač mono/stereo/rozčířené stereo (wide), indikace stereopříjmu a vyladění LED, magnetofonová motoricky podporovaná mechanika bez reversu, zesilovač s ovládáním tónové clony, vyvážení a fyziologické regulace hlasitosti. Dvoupásmové neoddělitelné reprosoustavy, přičemž výškový systém není piezo ale klasický dynamický reproduktor. Vstup pro dva mikrofony (jack) nebo pro další zdroj signálu (din).

Klasický magnetofon osmdesátých let s vynikajícím citlivým tunerem a hlavně s výborným zvukem (fyziologie a kvalitní repro dělá divy). Zajímavostí také je rozebírání magneofofonu - ze přední strany se vyšroubují čtyři šrouby (jsou vidět u výškových repro a pod basovými repro) a odejme se přední stěna. Dále již není nic na šroubech, vše se jen naskládá a nacvaká jako do krabice :-)TESLA MONOMIX 7

17. dubna 2011 v 16:22 OSTATNÍ TECHNIKA
Vyrobeno

Monofonní mixpult československé výroby designem, tvarem a provedením určený k zesilovačům MUSIC 130 nebo MUSIC 70. Mix obsahuje sedm nezávislých vstupů, u každého lze zvlášť řídit úroveň basů, výšek, hlasitosti a efektu zapojeného v efektové smyčce. Každý vstup má také na zadní straně u vstupního konektoru ovladač pro řízení vstupní citlivosti. Dále má přístroj potenciometr pro nastavení celkové výstupní úrovně a ručkový indikátor vybuzení. Na zadní straně má přístroj sedm vstupních konektorů, dále vstup/výstup pro efektovou smyčku (ECHO), výstup na sluchátka, výstup na magnetofon a dva linkové výstupy.

Velmi zajímavý přístroj své doby. Je to vzácnější provedení s otočnými potenciometry, druhý typ označený MONOMIX 7P s tahovými potenciometry je častěji k vidění. Velmi pěkná modulová koncepce (každý vstup má svůj modul, vzájemně zaměnitelný), zajímavostí je také síťové trafo, které je několkanásobně předimenzované a také osazené potenciometry s nezapojeným vypínačem (viz poslední foto) - jak trafo tak tyto potenciometry byly použity protože tehdy "jiné nebyly". Přístroj je pěkný, funkční, a s MUSIC 130 tvoří zajímavou sestavu.


TESLA AZS 220

13. dubna 2011 v 11:05 ZESILOVAČE
Vyrobeno v 80 letech

Stereofonní tranzistorový zesilovač československé výroby. Zesilovač umožňuje připojit jako zdroje signálu tuner, magnetofon, gramofon s krystalovou nebo magnetodynamickou přenoskou (RIAA vestavěn). Má přepínač mono/stereo, tlačítky ovládané filtry hloubek a výšek (v dobovém návodu popsané jako filtry dunění a šumu). Hlasitost, basy, výšky a vyvážení jsou ovládány tahovými potenciometry. Výstup na sluchátka s vypínačem reproduktorů. Výstupní výkon 2x20W. Zesilovač je v bíle lakované dřevěné skříňce s černými kovovými panely.

Jediný zesilovač Tesla který se ovládal tahovými potenciometry. Ovládání - zejména hlasitosti - tahovým potenciometrem mi přijde velmi nepříjemné, nepřesné a nepohodlné. Také Tesla po tomto typu od tahových potenciometrů upustila. Zvukově je zesilovač velmi slušný, jako většina poctivých zesilovačů své doby. Zajímavé je barevné provedení v kombinaci bílé s černou. Originálně měl zesilovač bílé krytky tahových potenciometrů, na mém jsou ale černé. Jinak je zesilovač pěkný, kompletní, funkční a hrající, není ale používán díky tomu nešťastnému ovládání hlasitosti.

BRG MK25A

13. dubna 2011 v 10:48 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno 1972

Monofonní přenosný kazetový magnetofon maďarské výroby s možností napájení ze sítě i z batrerií. Jednoduchá mechanika bez koncového vypínání a bez aretace tlačítek rychlého převíjení vpřed a vzad, automatické řízení úrovně záznamu, vestavěný reproduktor, ovládání hlasitosti (tónová clona chybí). Vestavěný síťový zdroj s kontrolkou, ucho pro přenášení, vstup pro nahrávání z mikrofonu či z jiného zdroje,

U nás méně známý typ, zde se prodával více jeho "bratříček" BRK MK27. Oproti němu měl typ MK25 vestavěný síťový zdroj, dle mého pohledu úhlednější skříňku s pruhem v imitaci dřeva. MK27 měl ale již atretovány tlačítka při převíjení. Oběma typům chybí tlačítko pauzy, u MK27 se dala pauza ovládat dálkové pomocí spínače (zapínat a vypínat motor - nepříliš šťastné řešení). Magnetofon je v pěkném stavu a plně funkční.