Červenec 2011

JVC AX-330

20. července 2011 v 19:16 ZESILOVAČE
Vyrobeno 1985

Stereofonní zesilovač japonské výroby. Ovládání basů, výšek, hlasitosti a vyvážení otočnými potenciometry, tlačítko loudness, 5 vstupů cinch, z toho dva vstupně/výstupní terminály pro tapedecky, jeden vstup pro tapedeck cinch i din (pětikolík), tlačítko MONITOR pro příposlech nahrávaného pořadu z tapedecku, vstup pro gramofono phono s RIAA předzesilovačem. Výstup na dva páry reprobeden šroubovacími terminály (lze volit tlačítky A, B, A+B), výstup na sluchátka. Výkon 2x65W / 8 ohmů.

Klasický poctivý zesilovač japonské výroby (Made in Japan) osazený poctivými koncovými tranzistory (ne jediným integrovaným obvodem řady STK, jak tehdy JVC u nižších tříd rádo dělalo) s vynikajícím zvukem - řekl bych až nadstandardně překvapivě kvalitním. Decentni vzhled bez módních výstřelků, klasická šiřka pro sestavení do věže.ELEKTROFON LIDER 303

3. července 2011 v 18:17 GRAMOFONY
Ruský (sovětský) přenosný gramofon s napájením ze sítě i z baterií. Otáčky talíře lze volit tlačítky a to 78, 45 a 33 otáček. Otáčky jsou elektricky regulované a lze je přesně nastavit trimry pod talířem. Krystalová přenoska vyvažovaná pružinou bez možnosti nastavit svislou sílu na hrot a bez antiskatingu. Přenoska má dvě jehly, které se přepínají pro standardní a dlouhohrající desky. Koncové vypínání na konci desky. Ve víku přístroje je vestavěný zesilovač se dvěma reproduktory a ovládáním hlasitosti, basů a výšek. Vstupy pro gramofon, mikrofon, výstup na další reproduktor. Ve spodní gramofonové části je pod víčkem uložený kabel zakončený konektorem DIN (pětikolíkem), který se zapojuje do víka se zesilovačem a zajišťuje napájení gramofonu i přenos zvuku z přenosky. Do spodní části lze vložit šest tlustých monočlánků a přístroj tak provozovat na baterie.

Zajímavý sovětský gramofon. Kvalitou odpovídá zhruba našemu chassis HC16 s přenoskou VK4201. Oproti němu má ale elektronicky regulované otáčky a přenosku se dvěma jehlami. Zvuk zesilovače není nejhorší, basy i výšky zní dobře a silně (samozřejmě úměrně kvalitě reproduktorů a přenosky). Víko gramofonu lze samostatně používat jako "aktivní reprosoustavu" pro mikrofon nebo jiný zdroj signálu. Gramofon samozřejmě dnes již není určen pro běžné hraní (leda nějakých starých desek, na kterých už nezáleží) díky krystalovému systému přenosky, ale je to zajímavý přístroj do sbírky.