Září 2011

TESLA 814A HIFI

30. září 2011 v 10:08 RECEIVERY
vyrobeno 12. dubna 1978

Stolní stereofonní receiver československé výroby. Tuner má rozsahy DV, SV, KV1, KV2, VKV1 a VKV2. Ručičkový indikátor vyladění a síly signálu, indikace stereo příjmu, pro rozsahy VKV jsou k dispozici 4 předvolby ovládané senzorovými (dotykovými) tlačítky. Další funkce tuneru ovládané tlačítky: AFC, šířka pásma, umlčovač šumu, MP filtr, mono/stereo. Zesilovač má výkon 2 x 15W/8 ohmů, výstup na sluchátka, regulace basů, výšek, vyvážení a hlasitosti. Možnost připojení gramofonu, magnetofonu apod. přičemž u gramofonového vstupu lze přepínat citlivost pro krystalovou/magnetodynamickou přenosku. Dřevěná skříň, kovový přední panel.

Velice kvalitní receiver, který svými parametry neudělá ostudu ani dnes. Citlivý tuner, jaký pozdější výrobky Tesly už neměly, solidní zesilovač (zajímavostí je výstupní impedance 8 ohmů, to se u nás často neobjevilo, většina výrobků měla 4 ohmy). Zajímavé senzorové ovládání předvoleb a přepínání norem oirt/ccir. Tuner má oddělené ladění pro rozsahy AM a FM, každý rozsah má vlastní ladící knoflík (a stupnice tudíž dvě ručičky). Tento konkrétní kus je ve velice zachovalém, pěkném stavu a je samozřejmě plně funkční. Rozhodně mi přijde hezčí, než novější stroje s plastovou maskou (Soprán, či např. T816, který je jinak vzhledovým provedením hodně podobný).
TESLA STUDIO 70

30. září 2011 v 10:08 ZESILOVAČE
Vyrobeno 1978

Stolní monofonní zesilovač o výkonu 50W/4Ohmy. Zesilovač má 5 vstupů (mimo jiné i pro mikrofon, gramofon s magnetodynamickou přenoskou apod.) a umožňuje dva vstupy nezávisle směšovat. Společné (pro oba vstupy) ovládání basů a výšek. Kovová skříň, tahové potenciometry.

Solidní nástrojový zesilovač, oblíbený svého času hlavně u muzukantů. Poctivá kovová skříň, robustní provedení, jednoduché a výkonné zapojení a slušný zvuk. Vyráběl se v černém a oranžovém provedení skříně. Tento konrétní kus je pěkný, plně funkční, a má dočasně vyměněný původní repro konektor "ježek" za klasický.

PHILIPS Konzertmeister 953

21. září 2011 v 8:58
Vyrobeno 1975

Stereofonní kombinace gramofonu, zesilovače, tuneru a kazetového magnetofonu rakouské výroby v ležatém provedení. Tuner s rozsahy DV, SV, KV a VKV západní norma s indikací stereo příjmu, zesilovač s ovládáním basů, výšek, hlasitosti a vyvážení tahovými potenciometry a s funkcí zdůraznění basů a výšek "contour", kazetový magnetofon s mechanickým ovládáním bez reversu s automatickým přepínáním typu pásku CrO2 a s automatickým řízením záznamu, poloautomatický gramofon s magnetodynamickou přenoskou a s rychlostmi 33 a 45 otáček. Velká podsvětlená stupnice, tlačítkové přepínání funkcí a rozsahů, výstup na sluchátka.

Tento zajímavý přístroj patřil ve své době k tomu lepšímu, co se dalo koupit. Na svou dobu má zajímavé funkce, jako např. automatické přepínání typu pásku, zastavení motoru při dojetí kazety na konec i při přetáčení (přístroj ale nezruší mechanicky zařazenou funkci, pouze zastaví motor a rozsvítí se kontrolka STOP). Zesilovač slušného zvuku a citlivý tuner.

Co stojí u tohoto přístroje za pozornost je gramofon. Chassis má vestavěnu magnetodynamickou přenosku, je poloautomatické (takže po dohrání desky na konec nebo po stisknutí tlačítka STOP vrátí přenoskové rameno do držáku), dále umožňuje nastavení antiskatingu a opravdovou lahůdkou je vestavěná váha pro vyvážení přenosky - viz předposlední foto. Přenoska se odloží do držáčku, kde je takový kolíček, kerý ji váží - a výslednou hmotnost na hrot lze odečíst na indikátoru vedle držáčku. Závaží na přenosce se nastavuje knoflíkem přes hřebenový převod - taky jednoduchá a funkční vychytávka. Ovládání gramofonu je řešeno třemi klávesami - přepínání rychlosti, zvedání a spouštění přenosky a tlačítko STOP. Chasiss je velice měkce odpružené (talíř a přenoska) a pro převážení či přenášení přístroje se dá velice jednoduše a rychle zaaretovat dvěma otočnými páčkami. Gramofon na této sestavě se velice povedl a kvalitou sestavu hodně převyšuje. Na svou dobu nevídané. Jen dodám, že hraje parádně a mám z něj radost :-)


RFT STERN R4100

21. září 2011 v 8:58 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno 1979

Monofonní přenosný radiomagnetofon východoněmecké výroby s napájením z baterií i ze sítě 220V. Tuner má rozsahy SV,KV1, KV2 a VKV - západní normu, ručkový indikátor vyladění a stavu baterií. Radiomagnetofon má mechanicky ovládanou mechaniku se základními funkcemi, automatikou nahrávání, automatické přepínání na kazety CRO2, vestavěný mikrofon. Ovládání basů, výšek a hlasitosti otočnými potenciometry pod kazetovou mechanikou.


Radiomagnetofon klasické koncepce, se slušným zvukem, vestavěným napájecím zdrojem. Trochu komplikované je přepínání provozu baterie/síť. Citlivý tuner s dlouhou výsuvnou anténou. Československý ekvivalent k tomuto přístroji byl Tesla Unisono 2833AB, který byl kvalitou podobný, ale vzhledově za Sternem pokulhával.