Listopad 2011

UNITRA ELIZABETH HIFI

29. listopadu 2011 v 22:55 RECEIVERY
Vyráběno 1970-1979

Kvalitní stereofonní Hi-fi receiver Polské výroby. Tuner s rozsahy DV, SV, KV1, KV2 a VKV. Vestavěná feritová anténa pro DV a SV. Přepínač mono/stereo a AFC pro VKV. Pro VKV dvě předvolby laditelné samostatnými knoflíky. Ručičkový indikátor síly signálu. Zesilovač s ovládáním hlasitosti, basů, výšek a vyvážení, výkon 2x12W. Vstupy pro gramofon (MM i krystalouvou přenosku) a magnetofon. Dřevěná skříňka, hliníkový panel a knoflíky.

Naprosto úžasný výrobek. Vzhledově velice připomíná značky jako Sony apod. ze stejné doby, poctivý hliníkový panel, hliníkové knoflíky. Pro podsvětléní je v přístroji 10 (!) žárovek, z nihž osm podsvětluje stupnici (ta svítí opravdu dokonale a pěkně) další pak indikátor a další ručičku ladění. Tuner má bohužel východní normu. Co je ale na receiveru nejlepší je zvuk. Neskutečně perfektní zvuk a neskutečně účinné korekce mi vyrazily dech. I s malými bedýnkami dokáže vyloudit výborný a hutný zvuk, používám jej nyní ve spojení s gramofonem a je to nesrovnatelné - např s AZS223 - který má zvuk takový plochý... Vedle vstupu pro gramofon je přepínač na MM/krystalovou přenosku, při přehrávání z gramofonu lze přes vstup pro magnetofon nahrávat atd. Opravdu luxusní a ojedinělá záležitost, i na polských fórech a u polských hifistů uznávaný výrobek!BT100 Matrix Printer

29. listopadu 2011 v 22:55 POČÍTAČE, LAPTOPY
Vyrobeno 1989

Jednoduchá jehličková tiskárna vyráběná v ČSSR podnikem Tesla. Používala se k osmibitovým počítačům.

Legendární tiskárna zvaná "splašený hřebík". Tisk obstarávala jediná elektromagneticky ovládaná jehlička, místo pásky se s papírem vkládal kopírák. Na jeden devítibodový řádek musela tiskárna evětkrát přejet vozíkem zleva doprava, proto tisk jedné A4 trval více než čtvrt hodiny. Tiskárna má napájení 12 voltů, a používala se hlavně k počítačům ATARI (800, 130), kde šla připojit přímo do portů pro joysticky. U Sinclairu nebo Didaktiku vyžadovala speciální Cartridge. Ve své době to byla vpodstatě jediná tiskárna pro domácí použití, která u nás šla koupit.

TESLA AZS223

29. listopadu 2011 v 22:55 ZESILOVAČE
Vyráběno 1986 - 1990
Stereofonní zesilovač 2x25W sinus, jednoduchá konstrukce, základní funkce, řízení hlasitosti, výšek, basů a vyvážení, tlačítkové přepínání vstupů - phono, mgf, tuner, cd. Tlačítko Loudness pro zvýraznění okrajů pásma. Vstupy jsou pětikolíkové, jen vstup na cd je osazen jak pětikolíkem, tak párem cinchů. Anglické popisy, plastový panel, plechová skříňka. Narozdíl od typu AZS222 je navíc osazen indikátorem výstupního výkonu s LED.

Zesilovač je notoricky známý jak vzhledem, tak zvukem. Je plně funkční.

Hifista: Asi to nejhorší ze zesilovačů, co Tesla vyrobila. Až na dřeň odrbané zapojení, slabý poddimenzovaný zdroj, absence jakýchkoliv ochran, některé součástky jedoucí na hranici svých možností. Častá závada je plné ss napájecí napětí na výstupu repro a následné zničení basáku v bedně.K tomu nepříjemný zvuk, a čím větší bedna se připojí, tím je to horší. Bohužel.TINY (NZC030)

18. listopadu 2011 v 15:38 GRAMOFONY
Vyráběno 1989-1990
Jednoduchý, malý, přenosný stereofonní gramofon v plastové skříni s plexisklovým víkem. Víko není na pantech, nutno jej odložit vedle přístroje. Řemínkový náhon, rychlost 33 a 45 otáček, vypínání a zvedáček přenosky, východoněmecká krystalová vložka CS29. Zesilovač s výkonem 2x 2,5W, regulace hlasitosti, basů a výšek.

Neobvyklé exportní provedení známého přístroje NZC 030. Ke sklonku výroby gramofonů u nás začala Tesla dělat pro Německý trh pod značkou TINY tyto jednoduché přístroje v různých barevných kombinacích (tento je žlutohnědý). Přístroj má narozdíl od české verze anglické popisky. Tento kus je téměř ve stavu nového kusu a je samozřejmě plně funkční.


TESLA B444 LUX SUPER

18. listopadu 2011 v 15:38 CÍVKOVÉ MGF
Vyráběno 1969-1970
Tranzistorový čtvrtstopý třírychlostní monofonní magnetofon. Rychlosti posuvu 2,38, 4,75 a 9,53 cm/s, cívky do prům. 15 cm, vestavěný reproduktor, ručičkový indikátor záznamu, ruční i automatické řízení záznamové úrovně, čtyřmístné počitadlo, regulátor hlasitosti, basů a výšek, možnost směšování signálů při nahrávání a trikový záznam, dálkové ovládání pauzy. Dřevěná skříňka, plexisklový kryt.

Magnetofon vycházející z řady B4. Chassis magnetofonu je hliníkový odlitek, použitý motor Papst s oběžným rotorem. Vpodstatě jde o luxusněji vybavenou verzi B4, doplněnou o oddělené korekce (basy a výšky) a o automatické řízení nahrávání. Narozdíl od B4 má tlačítokvé ovládání rychlého převíjení (ne šoupátkem jako B4), což je mnohem příjemnější. Zvuk magnetofonu je díky dřevěné skříni a většímu reproduktoru také lepší než z klasické B4. Magnetofon je plně funkčníGOLDSTAR VideoCD FLK-200V

18. listopadu 2011 v 15:38 CD PLAYERY
Přehrávač VideoCD a CD disků japonské výroby. Všechny běžné funkce klasických CD plus možnost přehrávat VideoCD. Výstup na cinche i na scart.

Velice zajímavý vývojový typ, který se neprosadil, předchůdce DVD. Umí přehrávat VideoCD, což je video uložené na běžném 700MB CD. Dobrý obraz, rychlé načítání i reakce, možnost využití jako klasický CD přehrávač. Uvnitř poctivé provedení, zdroj s transformátorem a hustě osazené desky diskrétními součástkami. Zajímavý sbírkový kousek :-)