Leden 2012

VIDEOTON RA6386-S

25. ledna 2012 v 18:24 RECEIVERY
vyrobeno 1985

Stereofonní receiver maďarské výroby třídy hi-fi. Tuner má obě normy VKV (ccir i oirt), střední a krátké vlny, indikaci síly přijímaného signálu, indikátor přesného vyladění, kontrolku stereo příjmu. Pro střední vlny a VKV lze naladit sedm předvoleb, které se přepínají tlačítky. Zesilovač o výkonu 2x25W/8ohmů (sinus) nebo 2x40W/8ohmů (musik), regulace hlasitosti, vyvážení, basů a výšek, vstup pro cd přehrávač, vstup pro MM přenosku, kombinovaný vstup/výstup pro magnetofon, výstup pro pár reproduktorů a výstup pro sluchátka jack 6,3mm. Nízká kovová skříň s plastovým panelem.

Velice zajímavý a kvalitní výrobek. Perfektní vzhled i zvuk, dostatečný výkon. Trochu nešťastné ovládání potenciometry v šuplíčku, který vyjede na stisknutí (na druhé stisknutí se zavře). Stejný systém se používal u televizorů. Předvolby se ladí ladícím kolíkem, při zatlačení kolíku lze přepínat pásmo (SV, VKV1, VKV2) a otáčením se naladí příslušná stanice. Narozdíl od některých československých receiverů naladění předvoleb skvělě drží. Citlivý tuner s indikátorem síly signálu a vyladění. Velice pěkný vzhled předního panelu, velmi nízká výška. Nádherné vnitřní provedení - toroidní trafo, luxusně potištěný a popsaný plošný spoj včetně popisu funkcí jednodtlivých trimrů, kondenzátory Siemens atd. Obávám se, že bychom u Tesly hledali podobný ekvivalent dlouho a asi nenašli...
Unitra M2405S (TESLA ANP811)

5. ledna 2012 v 20:19 CÍVKOVÉ MGF
Vyráběno 1978-1980

Stolní tranzistorový stereofonní magnetofon vyráběný polskou firmou Unitra v kooperaci s československou Teslou. Magnetofon má rychlosti posuvu pásku 9,53 a 19,09cm/s, cívky do velikosti 18cm, umožňuje nejen běžný stereofonní a monofonní provoz (jednotlivé stopy), ale také např. asynchronní nahrávky, vícenásobný přepis ze stopy na stopu s přidáním programu. Umožňuje svislý i vodorovný provoz, pro svislý provoz jsou cívky proti vypadnutí zajištěny gumovými držáky s kovovoým vrchlíkem. Magnetofon má vestavěný stereofonní zesilovač 2x 5W/4ohmy, adva reproduktory po stranách. Magnetofon má tlačítkové ovládání, čtyřmístné počitadlo, dvojitý podsvětlený stereofonní ručkový indikátor fungující i při přehrávání, kontrolky mono a stereo provozu. Vstupy pro nahrávání, výstupy na sluchátka a reproduktory. Koncové vypínání vodivou fólií na konci pásku. Dřevěná skříň, plexisklový odklopný kryt cívek, kovové ucho pro přenášení, schránka pro ukrytí síťové šňůry.

Velice zajímavý magnetofon. Perfektní ovládání mechaniky klávesami, které jdou velmi lehce a přesně. Magnetofon má i na vestavěné reproduktory neskutečně perfektní zvuk, žádný Tesla magnetofon takto ani zdaleka nehraje. Opět - jak u Uniter bývá zvykem - velký rozsah korekcí. Zvukově je tento magnetofon výborný, vnější provedení je na dobu vzniku také výborné. Škoda jen, že jde pouze o dvouhlavý přístroj a škoda také o něco pomalejšího přetáčení. Průhledný kryt pásků opravdu chrání pásky před prachem, ne jako u Tesly typu B1XX. Navíc lze plexisklový kryt odklopit a v odklopené pozici drží. Váha cca 13kg. Zajímavostí jsou štítky na zadní straně přístroje - na jednom je napsáno "Unitra ZKR, Tesla, kooperace PLR-ČSSR". Na druhém štítku je "TESLA, Made in Czechoslovakia (?!?), typ M2405S ANP811" Přitom v magnetofonu není snad ani jedna čs. součástka. Cena magnetofonu v době prodeje u nás byla 5370,- Kčs.