Duben 2012

UNITRA RM-8482 (CONDOR)

29. dubna 2012 v 17:21 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno: 1988
Kvalitní stereofonní radiomagnetofon polské výroby, s vlnovými rozsahy DV, SV, KV a VKV, napájený ze sítě nebo z baterií. Přístroj je designově navržen jako věž s tunerem, zesilovačem a magnetofonem. Zesilovač umožňuje ovládat hlasitost zdvojeným potenciometrem, basy, výšky a wide - rozšířené stereo. Tlačítky lze zvolit běžné zdroje signálu, rázově snížit hlasitost o 20dB a tlačítkem SPARE sníži výkon (a tím i spotřebu zesilovače) o polovinu. Magnetofon má třímotorovou full logic mechaniku. Záznamovou úroveň lze řídit ručně nebo automaticky. Třímístné počitadlo, dva elektretové mikrofony, teleskopická anténa, sklopné držadlo a výstup na sluchátka s konektorem jack 6,3mm. Plastová skříň.

Mnozí z vás jistě postřehli, že se jedná o u nás málo známou polskou verzi starého známého československého Condora. Přístroj je v antracitové (tmavě hnědá metalíza) barvě s červenými obroučkami reproduktorů. Samozřejmě zvuk je opět perfektní, jako u Condora, mechanika po výměně řemínku také funguje skvěle. Jedná se o první verzi se snímáním otáček kazety kontakty pod pravým unašečem (novější verze měly již snímání optické). Přístroj je v používaném stavu, a nemá originální dva knoflíky (snad časem seženu správné).

Rozdíly proti Condorovi jsem objevil tyto: Zásadní a velký rozdíl je v použitém tuneru. Zatímco český Condor měl obě normy VKV, ale západní normu pouze do 104 MHz, Unitra má pouze západní normu, zato ale až do 108 MHz. Místo přepínače norem VKV má Unitra tlačítko AFC - automatické dolaďování, které funguje perfektně. Dalším rozdílem jsou použité snímací hlavy - u Condora mám japonské hlavy, u Unitry jsou použity polské.
AIWA CS-250

29. dubna 2012 v 17:17 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno: 1983

Stereofonní přenosný radiomagnetofon japonské výroby s napájením ze sítě nebo z šesti monočlíánků. Přijímač s rozsahy DV, SV, KV a VKV, přepínač mono/stereo, kazetová motoricky podporovaná mechanika bez reversu, přepínač normal/cro2, automaticé nahrávání, možnost nahrávat z tuneru, externího zdroje, vestavěného mikrofonu, možnost směšování nahrávání s externím mikrofonem. Dvě dvoupásmové soustavy, ovládání hlasitosti, tonové clony, možnost zapnout zdůraznění hlubokých tónů DSL. Vstupy DIN pro externí zdroj signálu (přístroj lze použít i jako zesilovač), a 2x JACK pro externí mokrofony pro směšování při nahrávání i rerpodukci s vlastní regulací. Výstup na sluchátka.

Přístroje mám dva úplně stejné, liší se pouze normou VKV (na fotografiích je s východní normou, druhý má západní). Jeden z nich mám od osmdesátých let. Na svou (i na dnešní) dobu až neuvěřitelně perfektní zvuk (hlavně díky DSL), velice kvalitní a citlivý tuner, a hlavně špičková motoricky podporovaná mechanika. Přístroj i skvěle nahrává. Vizitkou kvality přístroje je i fakt, že od novoty dodnes nepotřeboval opravu (vyjma prostříkání potenciometru volume Kontoxem), a to v osmdesátých a devadesátých letech běžel denně.