Červen 2012

BRG DK-40

3. června 2012 v 11:09 KAZETOVÉ MGF
Vyrobeno 1984

Monofonní kazetový magnetofon maďarské výroby s rozšířenými funkcemi pro diktafon. Mechanika je částečně elektricky ovládaná s koncovým vypínáním při všech funkcích, ovládání hlasitosti, tónová clona, zdůraznění basů, výstup na sluchátka, vstupy pro mikrofon, dálkové ovládání, další zdroj signálu. Automatické řízení úrovně nahrávání, počitadlo pásku, kontrolka power. Napájení ze sítě 220V.


Zajímavý magnetofon se zajímavou mechanikou. Mechanika má mechanické ovládání tlačítky, ale umožňuje i elektromagnetické ovládání funkcí play, record, rewind a stop. Přiloženým mikrofonem (obr. 4) lze pomocí senzorových (dotykových) plošek ovládat výše zmíněné funkce (pro představu je to i na videu na konci stránky). Ovládat magnetofon lze i pomocí dvojitého pedálu (obr. 3). Zajímavostí je krom částečně elektronického ovládání mechaniky i funkce full auto stop - zastavení při dojetí pásku na konec při všech funkcích a soft touch - pomalé otevírání dvířek kazetového prostoru a také opožděné sepnutí play - po stisknutí mechanického tlačítka play elektromagnet sepne až po cca vteřině (zřejmě kvůli roztočení motorku). V té době to byly celkem nestandardní funkce u monofonních magnetofonů socialistické výroby. Na posledním obrázku je zajímavé "čistítko" hlav, které se dodávalo ke všem kazetovým magnetofonům BRG - na jednom konci je filc na čištění hlavy a na druhém zrcátko pro kontrolu očištění.


Příslušenství - MIKROFONY

3. června 2012 v 11:09 OSTATNÍ TECHNIKA
Nejen magnetofony, gramofony a další přístroje má sběratel ve své sbírce, ale jistě má i další příslušenství k nim. Tady je pár mikrofonů, které se mi sešly jako příslušenství některých magnetofonů nebo i jen jako výrobky - převážně Tesla. Popisy jsou pro přehlednost umístěny pod jednotlivými obrázky. Časem budu přidávat další typy.
Tesla typ 516450 zvaný "vajíčko". dynamický mikrofon z padesátých let se starým tříkolíkovým konektorem . Vyráběl se v několika barvách.Převodní transformátor z 200 ohmů na 50 kiloohmů k mikrofonu Tesla 516450.Tesla typ AMD105. Dynamický mikrofon z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Tesla typ AMD101. Dynamický mikrofon z šedesátých let. Dodával se k magnetofonům např. Sonet Duo apod. Vyráběl se v mnoha barvách a modifikacích tvaru.
TESLA typ AMD 215 M. Dynamický mikrofon z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Má přepínač kmitočtové charakteristiky hudba/řeč. Má vestavěn převodní transformátor. Mezi hudebníky byl znám pod přezdívkou "ponorka".


Tesla typ AMD203L. Dynamický mikrofon z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Impedance 200 Ohmů.

Mikrofon TESLA AMD 210. Dynamický mikrofon z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Má přepínač kmitočtové charakteristiky hudba/řeč. Má vestavěn převodní transformátor.

Tesla typ AMD103. Dynamický mikrofon z šedesátých let. Dodával se jako příslušenství magnetofonů Tesla. V oroginální krabičce, stav nového kusu.
Tesla typ AMD108. Dynamický mikrofon z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Dodával se k magnetofonům Tesla, zejména řady B4.Mikrofon maďarské výroby značky BRG. Originální příslušenství magnetofonu BRK MK-27. Spínačem na mikrofonu lze ovládat dálkově funkci pauzy při nahrávání.