Září 2012

SONY TC-540 SOLID STATE

5. září 2012 v 18:09 CÍVKOVÉ MGF
Vyráběno 1969/1970

Stolní stereofonní tranzistorový cívkový magnetofon japonské výroby napájený ze sítě 110/17/125/220/240 voltů. Tři rychlosti posuvu 4,75/9,53/19,03 cm/s, přepínání stop 1/2/1+2/stereo, možnost svislého i vodorovného provozu, cívky do průměru 18cm. Vlevo dole pod dvířky umístěny tlačítka pro nahrávání (lze stisknout jedno - podle stopy na kterou chceme nahrávat nebo obě pro stereo nahrávku) a regulátory úrovně nahrávání, speciální tlačítko + regulátor pro trikové nahrávání. Dva indikátory vybuzení, funkční i při přehrávání. Možnost použití omezovače šumu NOISE SUPPRESS (předchůdce Dolby). Počitadlo pásku, tlačítko pauzy, koncové vypínání při při dojití pásku na konec nebo při přetržení, regulace hlasitosti rozdělena na levý a pravý kanál dvojitým knoflíkem, regulace výšek a basů, výkon 2x10W, vestavěné reproduktory v bocích přístroje s možností vypnutí tlačítkem. Připojit lze mikrofony, externí zdroj signálu, přídavné reproduktory, a dále má přístroj dvě zásuvky (US typu) pro připojení dalších přístrojů, které se zapínají vypínačem magnetofonu. Dřevěná skříň, hliníkový přední panel.

Pokud si uvědomíme rok výroby (1969-1970 - tedy nějakých 43 let), jedná se o nadstandardní přístroj vybavený funkcemi, které např. čs. magnetofony nikdy neměly. Tranzistorový stereofonní přístroj určený i pro svislý provoz, a zejména skvělé zakládání pásku do páskové dráhy (kdo nezná - u většiny SONY mgf je to uděláno tak, že letmo uložená přítlačná kladka se v poloze STOP zasune do mechaniky magnetofonu, takže pásek se normálně nestrká do žádné štěrbiny jak je to běžné, ale prostě se zespod protáhne krytem hlav - vodítka jej samy navedou na své místo a po zapnutí PLAY vyjede přítlačná kladka a přitiskne se k pásku). Ovládání dalších přístrojů podružnými zásuvkami také není úplně běžná věc. Nutno ještě dodat, že na to jak má magnetofon primitivní elektroniku, tak nehraje vůbec špatně. Škoda že se některými funkcemi a možnostmi neinspirovala tehdy čs. Tesla.TESLA SAT RX100

5. září 2012 v 17:49 OSTATNÍ TECHNIKA
vyrobeno: 1991

První československý přijímač pro příjem analogové satelitní televize. Rozsah 950-1750 HMz, monofonní zvuk, výstup vAV výstupem i UHF modulátorem, ruční ladění obrazu a odstupu zvuku (5-8MHz), doporučený pro příjem družic Astra a Kopernikus. Ruční přepínání polarizace (H/V). Indikátor síly přijímaného signálu pomocí 6 LED.

Přístroj je funkční, v dnešní době ale už nepoužitelný, většina družic už analogové vysílání zrušila. Jinak velice primitivní přístroj s laděním knoflíkem (velkým knoflíkem se naladil obraz a malým pak zvuk - pokud bylo u naladěné stanice více zvukových doprovodů, šly knoflíkem postupně naladit). Na svou primitivnost poskytoval přístroj velice slušný obraz. Dnes už z výše uvedených důvodů nepoužitelný, ale jako zajímavý výrobek čs. elektroprůmyslu je uložen v mé sbírce :-)PHILIPS 520A

5. září 2012 v 17:41 LAMPOVÁ RÁDIA
Vyrobeno: 1934

Stolní elektronkový monofonní přijímač s rozsahy dlouhých a středních vln. Napájení ze střídavé sítě, dřevěná skříň, bakelitový rámeček kolem stupnice, která je z celuloidu. Dynamický reproduktor bez buzení (s magnetem)

Přijímač je v nálezovém stavu a je nefunkční. Je kompletně osazen, chybí poze levý knoflík. Po drobných opravách skříně a doplnění knoflíku bude přijímač znovu nafocen a vystaven zde jako nejstarší z mých elektronkových rádií - letos má krásných 78 let!