Duben 2013

SONY TC-252

30. dubna 2013 v 12:20 CÍVKOVÉ MGF
Vyrobeno: 1972

Jednomotorový stereofonní tranzistorový třírychlostní dvouhlavý magnetofon japonské výroby. Magnetofon má rychlosti 19-9,5-4,7 cm/s, ovládání centrální pákou, vestavěné koncové zesilovače, max. velikost cívek 18cm a je určen pro provoz ve svislé i vodorovné poloze. Ruční regulace záznamu, koncové vypínání, výstup na sluchátka.

Tento magnetofon je mi blízký hlavně rokem výroby - je stejně starý jako já :-) Jednoduchý a při tom robustní stroj s klasickám "soňáckým" zakládáním pásku - pásek se nestrká do žádné štěrbiny ale jen se provlékne zespodu krytem hlav - přítlačná kladka je v poloze stop zasunuta do chassis magnetofonu. Magnetofon je jednoduché elektrické konstrukce, je stereofonní, obsahuje koncové zesilovače, kdy každý kanál má svou regulaci hlasitosti a společnou regulaci korekcí (tone). Magnetofon nemá přepínání stop (momentálně je doděláno místo přepínače trikového záznamu, lze ovšem kdykoliv přepojit zpátky do původního stavu), má vypínač reproduktorů (např. pro poslech na sluchátka), má dva mikrofonní vstupy (2x3,5mm jack) vstupy/výstupy aux (4x cinch i pětikolík), výstupy na reprobedny (2x3,5mm jack). Magnetofon má i uzavírací kastlík pro síťovou šňůru a příslušenství. Magnetofon při své jednoduché konstrukci nehraje vůbec špatně - a hlavně porovnáme-li dobu, kdy se vyráběl (1968-1972) s tím, co se dělalo u nás, tak má obrovský náskok. Magneotofn je po opravě - měl vychozená kluzná moszaná ložiska unašečů a unašeče se viklaly tak, že při svislém provozu cívka škrtala o kryt magnetofonu. Vyrobil jsem pouzdra nová a osadil je kvalitními kuličkovými ložisky. Nyní jsou unašeče pevné a vše funguje jak má.


LIDER 205 - SSSR OLYMPIÁDA 1980

30. dubna 2013 v 12:17 GRAMOFONY
Vyrobeno 1979

Zajímavý přenosný gramofon sovětské výroby vyrobený k příležitosti pořádání Olympijských her 1980 v Moskvě. Gramofon má spoustu paradoxů a snoubí v sobě konstrukční prvky high-endu s low-endem, viz popis níže. Gramofon umožňuje provoz na baterie nebo na 127/220V, zdroj má vestavěn. Po otevření se rozdělí na samostatné chassis a samostatný zesilovač s reporduktorem propojených kablíkem. Otáčky gramofonu 33/45, koncové vypínání (možnost vyřazení koncového vypínání z provozu tačítkem), zesilovač se vstupy pro mikrofon a gramofon, výstup pro magnetofon, vestavěný zesilovač se dvěma reproduktory a s regulací hloubek, výšek a hlasitosti.

Jak jsem psal výše, gramofon je plný paradoxů a jeho provedení některých částí je záležitostí high-endových strojů. Začněme chassis - motor pro pohon talíře je třífázový s elektronickým řízením, kdy přesné otáčky se nastavují indukčností - zašroubováním nebo vyšroubováním ferritového jádra v cívce. Pohon talíře je ovšem frikční, kdy přímo hřídel motorku pohání gumové obložení uvnitř talíře. Aby se nevymačkal v obložení důlek je motor při vypnutém gramofonu oddálen elektromagnetem od obložení - podobným způsobem, jako je to v magnetofonech Sonet Duo. Přenoskové rameno nelze vyvažovat, a je nastaveno na pevnou hodnotu přítlaku (pměrně velkou). Vložka obsahuje přepínání dvou jehel, s označením 78 a SP - což je mi záhadou proč, když gramofon 78 otáček nemá. Na headshellu je hrdý nápis MONO :-) Ovšem vypínání gramofonu je opět řešeno vyjímečně - přiblížením magnetu k jazýčkovému kontaktu. Pokud se přenoska dostane na konec desky, magnet se přiblíží k jazýčkovému kontaktu a gramofon se vypne - zastaví se motor, elektromagnet zvedne přenosku nad desku, páčka, kterou se gramofon zapíná, se vrátí do výchozí polohy a oddálí se motor od gumového obložení talíře. Je zajímavé, že u takového jednoduchého a nepříliš kvalitního gramofonu použili třífázový motor s regulací, elektromagnetické koncové vypínání apod.

Zesilovač ve víku je také zajímavý - hlavně má nečekaně výborný zvuk. Jak je vidět na fotkách - ozvučnice pro dva reproduktory je poctivá silná dřevěná deska, zesilovač je dost výkonný - viz foto koncových tranzistorů na chladičích a velkého napájecího trafa. Tím vším také dochází k tomu, že gramofon je poměrně hodně těžký, takže jako přenosný přístroj jej to také degraduje. Každopádně je to konstrukčně hodně zajímavý stroj, a tím, že je vyroben jako výroční k Olympiádě 1980 (jak potiskem uvnitř tak velkým hliníkovým medvídkem zvenku) je i vzácnější než jiné gramofony. zajímavostí je také sovětská síťová šňůra - dva teničké drátky smotané do sebe a i vidlice do gramofonu by dnes jistě nedostala certifikace CE :-)

EUROPHON FONOJET

30. dubna 2013 v 12:09 GRAMOFONY
Vyráběno v 60/70 letech.

Popis: Přenosný gramofon na SP desky italské výroby. Rychlosti 33/45 otáček, automatické nasazení ramene na desku. Napájení 220V/9V (6x1,5V baterie). Ovládání korekcí, hlasitosti, ukončení přehrávání.

Zajímavý přístroj pro přehrávání SP desek. Po zasunutí desky do otvoru (podobně jako se strká CD do autorádia) se deska přichytí na středový otvor, přenoska se nasadí na desku a započne přehrávání. Přehrávání je možné v libovolné poloze, i vzhůru nohama, během přehrávání lze přístroj nést za držadlo, případně mít položený na sedačce v autě. Po přehrání desky na konec se gramofon vypne a desku povysune z drážky. Samozřejmě aby to vše takto fungovalo, je přítlak na přenosku řešený pružinou a je poměrně velký. Ve své době ale nikdo ohrátí desky neřešil - když deska přestala hrát jak měla, vyhodila se a koupila se druhá. Dnes je to zajímavý sběratelský kousek.

TESLA AZS224

30. dubna 2013 v 12:07 ZESILOVAČE
Vyráběno na přelomu 80 a 90 let

Stereofonní zesilovač hi-fi kvality s výkonem 2x40W/8 ohmů. Ovládání hlasitosti, basů, výšek a vyvážení. Vstpy pro MM přenosku, tuner, cd/aux a magneotofn s možností přepínání monitor - poslechu nahraného pořadu při nahrávání. Funkce loudnes, přepínání dvou párů reprosoustav, kontrolka stavu Operation. Vstupy na cinche, pro druhý magneotofn i pětikolík, výstup na dva páry reprobeden pérovými svorkami.

Velice zajímavý a vzácný zesilovač, kterých se vyrobilo velmi málo kusů. Přitom je asi tím nejkvalitnějším, co z domácích zesilovačů Tesla vyrobila. Přepínání vstupů i reprobeden mikrospínači, indikace zapnutého vstupu LEDkou. Po zapnutí se zesilovač sám "otestuje" (napětí a proudy konc. stupně) a pokud je vše v pořádku, rozsvítí se kontrokla "operation". Zároveň připojí relé rerpoduktory. To celé trvá po zapnutí zesilovače cca 1,5 vteřiny. Zesilovač má dostatečný výkon a výborný zvuk. Má kvalitní céčkové trafo, je nízkého provedení a designem pasuje k tehdy pod značkou Tesla prodávaným CD přehrávačům. Tento typ zesilovačů trpí občasným špatným kontaktem konektorů pásových vodičů - pomůže konektory jednou za čas prostříknout kontoxem. Úplně poslední kusy výroby už neměly konektory, ale měly kabely zapájené přímo do desky. To je ale jen skvrnka na jinak kvalitním a hlavně raritním zesilovači!

Hifista: Jediný použitelný zesilovač Tesla pro opravdové hifi. Tento zesilovač se velice povedl, (topologií je to v podstatě DPAčko). Zesilovač spolehlivě přehraje základní řadu Onkyí, Sony, JVC, Yamah a všehny Technicse :)TESLA NZC 041 DELUXE

30. dubna 2013 v 12:06 GRAMOFONY
Vyráběno v letech 1984-1989

Jednoduchý stereofonní gramofon s vestavěným zesilovačem s koncovým vypínáním i zvedáčkem. Krystalová přenoska VK4302, rychlosti 33 a 45 otáček, ovládání hlasitosti, basů, výšek a vyvážení, výkon cca 2x 4W.

Jednoduchý, ale při tom velmi úhledný gramofon se základními funkcemi pro stereofonní poslech. Plně funkční. Záhadou jsou mi nápisy "diamond style" a "de luxe" :-)