Srpen 2013

UNITRA PW8010

2. srpna 2013 v 18:40 ZESILOVAČE
Vyrobeno 1989

Stolní stereofonní zesilovač rozměru MINI s výkonem 2x20W sinus/8ohm. Ovládání hlasitosti, vyvážení, basů a výšek, kontur (loudness), filtr 70Hz, vstupy pro gramofon s magnetodynamickou přenoskou, rádio, magnetofon a univerzální vstup. Vstupy jsou řešeny pětikolíky, vstup/výstup pro magnetofon je možný pětikolíkem nebo čtyřmi konektory cinch. Výstupy na 2 páry reproduktorů s možností přepínání jedno či druhého páru, případně oba páry dohromady. Výstup na sluchátka jackem 6,3mm.

Tento malý zesilovač zaujme v první řadě provedením. Kvalitně zpracovaný hliníkový čelní panel, poctivé hliníkové knoflíky, pevná konstrukce.

V druhé řadě zaujme výbavou u československých zesilovačů nevídanou: Výstupy na dva páry reprobeden měl až AZS224, výstup na sluchátka pomocí jacku a ne dominové pětky jsme se u nás také dočkali až s AZS224. O hliníkovém panelu a hliníkových knoflících jsme si mohli jen nechat zdát. Nutno dodat, že AZS224 byl konečným produktem Tesly a vyrobil se jen v pár stech kusech.

Na vzhled a výbavu samozřejmě zesilovač nehraje. Největším překvapením je zvuk zesilovače. Nečekaně dobrý, spolehlivě deklasuje např. československý AZS223 na šumící krystalku, přímé porovnání zvuku zesilovačů ukáže bídný zvuk AZS223 v celé nahotě. Starší typy českoslovensých AZS ani nezmiňuji. Zesilovač používám pro tišší poslech a jsem s ním velmi spokojen.
AIWA F220

2. srpna 2013 v 18:25 KAZETOVÉ MGF
Vyráběno: 1983-1986

Stolní stereofonní kazetový přehrávač japonské výroby. Ovládání mechaniky je podporováno motorem, tapedeck má dolby B, C, MPX filtr, ruční řízení záznamové úrovně pomocí LED indikátorů, příposlech při převíjení, výstup na sluchátka. Zajímavostí jsou i tvrzené DX hlavy. Plně funkční.

Ve své době jistě zajímavý a kvalitní stroj. I dnes svým přednesem nevybočuje z řady a určitě neudělá v domácí sestavě ostudu. Na Aiwu nezvykle hlubká skříň.


TECHNICS SL-PG480A

2. srpna 2013 v 18:20 CD PLAYERY
Vyrobeno 1996

Přehrávač kompaktních disků německé výroby (Made in Germany) japonské značky Technics. Mechanika MASH. Přehrávač má všechny běžné základní funkce a je klasické hnědoantracitové barvy s oblými hranami, jak tehdy Technics převážně vyráběl. Plně funkční.

Standardní CD přehrávač standardní kvality. Zvukově je to průměr výrobků z té doby a ceny. Zajímavostí je, že např. přehrávač Tesla MC902 jej kvalitou přednesu deklasuje, stejně jako všechny ostatní Technicse této řady.


TESLA B5

2. srpna 2013 v 18:14 CÍVKOVÉ MGF

Vyráběno: 1969-1970

Nová řada magnetofonů začala typem B5. Stolní dvourychlostní (4,75 a 9,53cm/s) monofonní čtvrtstopý magnetofon pro cívky průměru 18 cm (pouze bez víka - cívky přesahují půdorys magnetofonu). Plastová skříň, plastová víka,vestavěný reproduktor, čtyřmístné počitadlo, ovládání jedinou pákou. Ovládání hlasitosti, tónová clona, úroveň nahrávání. Indikace záznamu ručkovým měřidlem.

Celá řada B5 byla, co se kvality týká, krokem zpátky. Mechanické provedení proti řadě B4 bylo maximálně zjednodušené a to na úkor kvality. Jedinou výhodou proti řadě B4 je možnost použít cívky průměru 18 cm, jiné pozitiva, ani technické a ani vzhledové nejsou.