Září 2013

SONY TC-377

18. září 2013 v 16:03 CÍVKOVÉ MGF
SONY TC-377

Vyráběno 1976-1982

Stolní stereofonní tříhlavý třírychlostní magnetofon japonské výroby. Rychlosti posuvu jsou 19,05, 9,53 a 4,75 cm/s. Feritové hlavy s dlouhou životností (Ferrite & Ferrite head), čtyřmístné počitadlo, ovládání centrální pákou, přepínač MONITOR pro levý a pravý kanál zvlášť, přepínač typu pásku normal/special, dva ručkové indikátory vybuzení s velmi rychlými ručkami. Zakládání pásku "soňáckým" způsobem - pásek se nenavléká do žádné drážky, alejen se zespod provlékne krytem hlav - přítlačná kladka je při poloze STOP zasunutá do mechaniky. Takto lze pásek založit pohodlně jednou rukou a velice rychle. Magnotofon je vybaven pvkem v páskové dráze, který hlídá pásek - pokud není založen či se přetrhne, nelze magnetofon zapnout do polohy PLAY. Po jednoduchém odejmutí krytu hlav je perfektní přístup k páskové dráze pro čištění, nastavování apod. Magnetofon je v provedení tapedeck.

Tento magnetofon mám velice rád. Pro mne představuje etalon designu (vzhledu) magnetofonu v této třídě, je prostě nejhezčí :-) Mechanika magnetofonu je sice jednomotorová, ale s velkým silným motorem a je neuvěřitelně bytelná a absolutně bezporuchová. Jak se vyjádřil kolega - hodit k tomu granát, rozletí se dřevěná bedýnka ale magnetofon hraje dál. Tuto mechaniku také Soňáci vyráběli téměř beze změn až do konce 80tých let (TC-399). Hlavy magnetofonu nenesou stopy provozu. Zvukově je magnetofon perfektní - zvlášť s japonskými pásky (maxell) a na rychlost 19 cm/s spolehlivě zadupe do země i novější stroje. Zajímavostí je, že magnetofon lze pro provoz v poloze naležato vyjmout ze skříně a vložit jej zpět otočený o 180°.
PHILIPS N4504

18. září 2013 v 16:03 CÍVKOVÉ MGF
PHILIPS N4504

Vyráběno: 1976-1980

Stolní třímotorový, tříhlavý a třírychlostní stereofonní magnetofon rakouské výroby. Rychlosti posuvu 19,05, 9,53 a 4,75 cm/s, cívky max 18cm, hlavy s dlouhou životností Lognlife, systém pro potlačení šumu DNL s indikací činnosti LEDkou. Mechanika s tlačítkovým ovládáním MAGNOCONTROL (ovládání elektromagnety), výkyvný prvek v páskové dráze řídí tah odvíjené cívky. Čtyřmístné počitadlo, výstup na sluchátka s regulací. Dva kvalitní ručkové indikátory, které jsou v provozu i při přehrávání. Přepínač MONITOR pro kontrolu nahrávaného/nahraného pořadu. Magnetofon je v provedení tapedeck.

Kvalitní magnetofon v třímotorovém provedení s věškerými výhodami z toho plynoucími. Hlavy s dlouhou životností - dodnes na nich není vybroušena drážka od pásku. Odnímatelná krytka pro rychlý a pohodlný přístup k hlavám (čištění). Pod touto krytkou je i oranžová páčka, kterou se při nahrávání na nižší rychlosti doporučuje připnout filcový přítlačný polštářek k nahrávací hlavě. Výkyvné prvky po stranách páskové dráhy zajišťují stálé napnutí pásku a i při převíjení je pásek perfektne na cívce navinut. Magnetofon má samozřejmě výborný zvuk, velikostně je téměř stejný jako československý B11x-CM1xx, akorát Philips je tak o třetinu lehčí.


ATARI 520 STFM

18. září 2013 v 16:02 POČÍTAČE, LAPTOPY
ATARI 520 STFM

Vyráběno: 1986-1989

Stolní šestnáctibitový počítač s vestavěnou disketovou mechanikou 3,5", 512 kb RAM, s porty MIDI IN a MIDI OUT, TV výstup, zvukový chip Yamaha, výstupy na monitor, tiskárnu, sériový port, sběrnice atd. Vestavěný zdroj.

Počítač ve své době oblíbený hlavně mezi muzikanty. Vestavěné rozhraní MIDI a kvalitní zvukový čip z něj dělal standardní výbavu nejednoho klávesáka. Funkční.

VIDEOTON PROMETHEUS RA5350S HIFI

18. září 2013 v 16:02 RECEIVERY
VIDEOTON PROMETHEUS RA5350S HIFI

Vyrobeno: 1973

Stereofonní stolní receiver maďarské výroby. Tuner s rozsahy DV, SV, KV1, KV2, KV3 a VKV (ccir i oirt), s odděleným laděním pro AM a FM, 5 předvoleb na VKV, AFC, ručičkový indikátor síly signálu, indikace stereopříjmu. Přepínač šířky pásma, přepínač místní/dálkový příjem. Zesilovač o výkonu 2x20W, regulace basů, výšek, hlasitosti a vyvážení tahovými potenciometry, LINEAR - možnost vypnutí korekcí, Vstupy pro magnetofon, magnetodynamickou i krystalovou přenosku, výstup na sluchátka pomocí "dominové pětky."

Na svoji dobu velice kvalitní receiver s nadstandardní výbavou, velice citlivý (narozdíl od pozdějších výrobků Tesla), v úhledné skříňce. Zesilovač s výkonem dostačujícím i dnes pro domácí hraní (na svou dobu měl výkon nadstandardní) a hlavně s výborným zvukem, těžko k němu hledat zvukově blízké zařízení z té doby prodávané v naší maloobchodní síti. Přístroj je plně funkční, chybí mu jen krytka na knoflíku ladení a krytka na knoflíku tahového potenciometru.