Březen 2015

RFT KB100

7. března 2015 v 21:52 CÍVKOVÉ MGF
vyrobeno: 20.5.1959

Stolní elektronkový magnetofon východoněmecké výroby s rychlostmi 9,53 a 4,75cm/s. Všechny základní funkce, počitadlo, indikace nahrávání pomocí magisckého oka. Odklápěcí kryt cívek, ovládání hlasitosti, basů a výšek. Látkový obal a kožený řemen pro přenášení.

Po tomto zvláštním magnetofonu jsem dlouho toužil a získal jsem jej od kamaráda v pěkném stavu. Po drobné údržbě je funkční. Zajímavostí je rychlé převíjení, velmi dobré brzdy a slušný zvuk. Zajímavé počitadlo s komplikovaným odečítáním a nulováním ze dvou otočných terčů s písmeny a číslicemi, a ještě komplikovanější nastavení nahrávání pomocí dvousystémového magického oka EM83. K magnetofonu je i český návod a originální látkový obal včetně koženého řemenu (magnetofon je pořádně těžký).

JVC PC100

7. března 2015 v 21:51 KAZETOVÉ MGF
Vyráběno: 1984-1986

Přenosný stereofonní radiomagnetofon japonské výroby s odnímatelnými reproduktory a vyjímatelným magnetofonem, který lze použít jako přenosný walkman či diktafon. Rozsahy DV, SV, KV a VKV, magnetofon má Doby NR, vyhledávač skladeb, počitadlo, přepínání typu pásků I, II, IV. Regulace hlasitosi, basů a výšek, vstup pro externí zdroj signálu, výstup na sluchátka.

Velice zajímavý výrobek, jehož cena na ebayi každým rokem výrazně stoupá. Maličký a přitom kvalitní radiomagnetofon, z něhož lze vyjmout kazeťák a po vložení dvou tužkových baterií jej používat jako walkman. Přitom i ve funkci walkmanu umožňuje mnoho nadstandardních funkcí - přepínání typů pásku, použití Dolby, počitadla a hlavně nahrávání. Odnímatelné reprobedýnky, v nihž jsou z důvodu místa umístěny schránky na baterie (takže se každá reprobedýnka připojuje čtyřmi vodiči). Další zajímavostí je, že pokud je radiomagnetofon složený, není třeba propojovat reprobedýnky kabelem, ale jsou připojeny pomocí kontaktů na bocích. Stejně tak po vložení walkmanu do přístroje se tento propojí pomocí konektoru se zbytkem přístroje. Vyráběl se v několika barvách.COMBOMASTER 2

7. března 2015 v 21:49 KAZETOVÉ MGF
vyrobeno: 80 léta (nemohu dohledat přesnější informace)

Přenosný stereo radiomagnetofon s odnímatelnými reproduktory. Tuner s rozsahy SV a VKV, magnetofon s motoricky podporovanou mechanikou a vyhledavačem na tři skladby, indikátory vybuzení, ruční i automatické řízení záznamové úrovně, Dolby NR, volba typu pásku I, II, IV, mechanické počitadlo. Vstup pro mikrofony, vnější zdroj a gramofonovou přenosku, výstup na sluchátka. Napájení 220V, bateriemi nebo externími 12ti volty.

Tento magnetofon je velice zajímavý, tak se o něm rozepíšu. Zaujme už provedením, vnějším i vnitřním. Vše je slušně dimenzované, trafo, chaliče koncových stupňů, mechanika magnetofonu, vše je poctivé a kvalitní. Další zajímavostí je, že magnetofon umožňuje automatický i ruční záznam pomocí dvou indikátorů vybuzení, které jsou funkční i při přehrávání. Indikátory lze přepnout do režimu, kdy levý ukazuje sílu signálu přijímané stanice a pravý stav baterií. Další zajímavostí je podsvětlená jak stupnice tuneru, tak i indikátorů vybuzení. Stejně neobvyklou věcí je i vstup pro vnější zdroj signálu - konektor dIn umožňuje připojit jak běžný zdroj signálu, tak magnetodynamickou přenosku, kdy se přepínačem připojí vestavěný RIAA předzesilovač. Vstup pro dva mikrofony a dálkové ovládaní pauzy. Magnetofon má i vstup pro napájení ze zroje 12V, tedy např. z autobaterie apod. Odnímatelné bedny jsou poctivé, mají basový i klasický výškový reproduktor a jsou vycpané tlumícím rounem. zajímavostí je i odnímání reprobeden - ucho magnetofonu se sklopí do úhlu 45° a bedny se odejmou do boku. Citlivý tuner, slušný a výkonný zesilovač a ve své tříde nadstandardní a kvalitní zvuk.AIWA AD-WX808 dbx

7. března 2015 v 21:46 KAZETOVÉ MGF
vyrobeno: 1987-1989

Dvojitý stolní kazetový magnetofon japonské výroby, elektronické ovládání mechanik, autorevers na obou mechanikách, digitální počitadla, Dolby B, C, HXPRO, DBX, rychlokopírování z kazety na kazetu, podsvícené kazety pro orientaci o množsrví pásku, automatická volba typu pásku.

Velmi kvalitní tapedeck vyšší řady. Oproti běžným strojům stojí za zmínku zejména podsvícení kazet, rychlý autorevers i u nahrávací mechaniky, a zejména systém DBX, který umožňuje při použití kvalitní kazety typu IV-metal dosáhnout kmitočtového rozsahu 20Hz-18kHz a odstupu signál/šum 92dB! Kolísání je v mezích 0,055%, což je také skvělá hodnota. Aiwa tapedecky uměla :)TESLA NC500

7. března 2015 v 21:45 GRAMOFONY
Vyráběno: 1986 - 1990

Stolní stereofonní gramochassis s rychlostmi 33 a 45 ot./min. Raménko vybavené antiskatingem, ručním zvedáčkem a závažím pro vyvážení. Těžký litý talíř. Vyráběl se v černém provedení a v dýze v barvě dřeva. Kouřový kryt.


Jedno z kvalitnějších chassis československé výroby, lepší je už jen MC600Q. Použito je vylepšené rameno P1101 bez zbytečného zahnutí a dalších negativ, motor gramofonu je zavěšen na gumovém řemínku, což slušně eliminuje vibrace a hluk. Těžký litý vyvažovaný talíř. Trošku méně pohodlné přehazování rychlostí - ne, skutečně není třeba sundávat talíř, stačí nadzdvihnout slipmat (gumovou podložku na talíři) a otvorem v talíři přehodit řemínek - je tam na to připraven i takový oranžový plastový kolík. Gramofon mám oszaen vložkou VM2103, dočasně hostil i vložku Ortofon 2M RED.

Hifista: Do základní hifi sestavy je to použitelný gramofon. Hluk ložiska je sice stále čitelný v tichých pasážích, ale už je to použitelný gramofon. Důrazně ovšem doporučuji přepojení na cinche a GND tak, jak to má být.TESLA B117

7. března 2015 v 21:43 CÍVKOVÉ MGF
vyráběno: 1979-1986

Stolní monofonní magnetofon pro školní účely. Rychlost posuvu 9,53cm/s, všechny základní funkce známé z řady B11x. Pro školní účely jsou navíc funkce zámku "učitelské" stopy, možnost přehrávání jedné a zároveň nahrávání druhé stopy, ovládání projektoru. Pro projektor má i vestavěnou zásuvku 220V. Vestavěn je i generátor pilotních kmitočtů 1kHz a 4kHz. Vestavěný příposlechový reproduktor.

Poslední vyráběný monofonní magnetofon. Zajimavostí je vestavěný generátor pilotních kmitočtů pro obsluhu projektoru, takže na něm lze vyrobit (nikoliv jen přehrávat jako na předchozích školních magnetofonech) pořad pro promítání. Vestavěný zesilovač 10W, použity tři hlavy, nemá korekce. Magnetofon je plně funkční a byl zřejmě minimálně používán, stav mechaniky a hlav je vynikající.


TECHNICS SU-810

7. března 2015 v 21:42 ZESILOVAČE
Vyrobeno: 1991

Stolní stereofonní zesilovač japonské výroby. Výkon 2x65W do 4 ohmů, přepínaní vstupů otočným přepínačem, vstup phono pro MM přenosku, dvě IN/OUT smyčky pro magnetofony. Možnost použít a přepínat dva páry reprobeden, vypínač korekcí, funkce loudness. Regulace hlasitosti, basů výšek a vyvážení.

Klasický zesilovač své doby. Zvukově hraje jako všechny zesilovače od Technics, bez dalšího komentáře.


TESLA B47 student

7. března 2015 v 21:41 CÍVKOVÉ MGF
Vyrobeno: 21.5.1974

Stolní cívkový monofonní magnetofon s napájením ze sítě 220V. Rychlost posuvu 9,53 cm/s. Pochází z osvědčené řady B4, má doplněny funkce pro školní účely. Krom základních funkcí umožňuje ovládání diaprojektoru, uzamčení "učitelské" stpoy klíčem proti smazání, možnost přehrávání jedné stopy a zároveň záznam na druhou.

Magnetofon je v minimálně používaném stavu, hlavy a mechanika jako nové, uvnitř čistý, nezaprášený. Plně funkční.TESLA LIBERTA 2

7. března 2015 v 21:41 LAMPOVÁ RÁDIA
Vyráběno 1963/64

Stolní elektronkové gramorádio se třemi reproduktory. Vlnové rozsahy DV, SV a KV, indikace vyladění pomocí magického oka, ovládání hlasitosi, ovládání korekcí tlačítkem. Vestavěné čtyřrychlostní gramochassis se dvěma jehlami pro přehrávání šelaků i vinylů.

Pěkné gramorádio celkem kompaktních (na svou dobu) rozměrů, běžných funkcí, s velmi mohutným zvukem díky třem reproduktorům - dva hloubkové umístěny v levé a pravé boční stěně a výškový umístěný v čelní stěně. Funkční, hrající.
JUBILEJNYJ

7. března 2015 v 21:40 GRAMOFONY
Vyráběno: 50/60 léta

Sovětský elektronkový kufříkový čtyřrychlostní gramofon. Odnímatelné víko s reproduktorem, možnost přepínání jehel pro vinylové a šelakové desky, regulace hlasitosti a korekcí.

Pěkný přístroj ze sovětského svazu, tvarově zajímavý, funkční, hrající.