Leden 2016

Tesla MGK10

1. ledna 2016 v 11:05 CÍVKOVÉ MGF
Vyráběno 1956/1957

Stolní elektronkový magnetofon československé výroby, půlstopý, rychlosti posuvu 19,03 a 9,53cm/s, průměr cívek 18cm. Základní funkce - převíjení vzad, vpřed, přehrávaní a stop jsou ovládány otočnou pákou, regulace hlasitosti slouží při záznamu jako regulace úrovně záznamu. Nastavení úrovně záznamu pomocí magického oka. Dřevěná víka, pod spodním víkem se skrývá prostor pro síťovou šňůru a dvě cívky s páskem.

MGK10 je úplně první magnetofon vyráběný pod značkou TESLA. Zajímavé vedení pásku, tříhlavé provedení - nikoliv ovšem s možností příposlechu právě nahraného pořadu, přepínání funkcí záznam/přehrávání otočným přepínačem (takže když po nahrání pásku zapomenete přepínač přepnout zpět na přehrávání, zase si vše smažete :) ). Použit je slabý motor (z gramofonu, zn. Supraphon), takže magnetofon má někdy problém převíjet na plnou cívku, což je zmíněno i v návodu a na samolepce na víku. S původním páskem typu L dosahoval magnetofon frekvenčního rozsahu jen cca 100Hz - 7 kHz, s novými pásky (používám LPR35) je rozsah výrazně lepší. Pěkný zvuk díky velkému reproduktoru. Přístroj považuji za jeden z klenotů mé sbírky :)
PHILIPS EL3514

1. ledna 2016 v 11:05 CÍVKOVÉ MGF
Vyrobeno 1961

Cívkový elektronkový magnetofon rakouské výroby napájený ze sítě 220V. Rychlost posuvu 9,53cm/s, čtvrtstopý, funkce záznamu, přehrávání, převíjení bzad a vpřed. Velikost cívek 10cm, se sundaným plexikrytem až 13cm. Jediný potenciometr, sloužící k ovládání hlasitosti a při záznamu k nastavení úrovně záznamu. Úroveň záznamu je indikována miniaturním magickým okem zvaným "magický vykřičník".

Magnetofon zajímavého vzhledu a konstrukce. Díky velkému reproduktoru má až nečekaně dobrý hutný zvuk. Plně funkční. Ve své době se vyráběl v několika provedeních, i jako tranzistorový bateriový apod.
Tesla SM261

1. ledna 2016 v 11:05 KAZETOVÉ MGF
Vyráběno 1988-1990

Stolní stereofonní kaztový magnetofon československé výroby třídy hifi. Dvoumotorová mechanika je ovládána elektronicky, nízkozdvižnými tlačítky. Funkce převíjení vzad a vpřed, přehrávání, záznam, pauza a stop. Ruční řízení záznamové úrovně pomocí LED indikátorů. Možnost použití systému Dolby NR pro potlačení šumu a MPX filtru. Třímístné počitadlo, dvířka s tlumeným otvíráním, doplňkové funkce AUTOREWIND a AUTOPLAY, přičemý při zapnutí obou magnetofon přehrává kazetu pořád dokola. Kovová skříň, hliníkový čelní panel.

Asi ten nejlepší kazetový magnetofon, co u nás vznikl. Vylepšená verze SM260. Robustní mechanika, slušný zvuk.

Vermona Regent 600H

1. ledna 2016 v 11:04 ZESILOVAČE
Vyrobeno 1972

Zesilovač pro hudební soubory, napájení 220V, výstupní výkon 50W sin/80W hud. Vestavěný pružinový reverb. Zesilovač umožňuje směšování tří nezávislých vstupů, přičemž u každého lze regulovat basy, středy, výšky, hlasitost a úroveň reverbu. Celkově pak lze řídit hlasitost a úroveň reverbu. Indikátor vybuzení pomocí sufitových žárovek. Dřevěná skříň potažená koženkou s kovovými rohy a uchy pro přenášení, hliníkový čelní a zadní panel.

Notoricky známý muzikantský zesilovač své doby. Vyráběl se v mnoha variantách, např. bez reverbu, s méně či více vstupy, s větším výkonem apod. Součástí je i látkový obal. Zesilovač je v pěkném stavu (většinou bývá otlučený od přenášení) a hrající. Je to vzpomínka na mládí, taky jsme přes něj hrávali :)HITACHI double component system

1. ledna 2016 v 11:04 KAZETOVÉ MGF
Vyráběno v 80. letech

Přenosná stereofonní kombinace rádia a dvoujitého kazetového magnetofonu s odnímatelnými reprobedýnkami. Tuner s rozsahy DV, SV, KV a VKV (záp. norma), zesilovač s oddělenou regulací levého a pravého kanálu, pětipásmovým equalizerem, magnetofony s mechanicky ovládanými mechanikami a s běžnými funkcemi, možnost nahrávání z kazety, rádia, vestavěného mikrofonu a vnějšího zdroje (vstup 2x cinch). Možnost zrychleného přepisu z kazety na kazetu, výstup na sluchátka.

Ačkoliv na první pohled obyčejný plasťák, přecijen je to značkový výrobek, takže je mechanicky i elektricky proveden lépe než většina neznačkových přístrojů té doby. Slušný zvuk (na své provedení), svoupásmové bedýnky. Velice zachovalý stav.